Czym są aparaty ortodontyczne stałe?

Aparaty ortodontyczne stałe to jedna z grup aparatów ortodontycznych, czyli specjalnych konstrukcji umieszczanych czasowo lub na stałe w ustach pacjenta. Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku mamy do czynienia z aparatami stałymi, czyli takimi, które zakłada ortodonta i które też ortodonta będzie musiał zdjąć po czasie leczenia. Kto i kiedy z nich korzysta oraz jak dokładnie wyglądają?
Podstawowe fakty
Aparat stały może najprędzej być założony w momencie, kiedy osoba posiada już cały garnitur zębów stałych. Nie można ich zakładać na zęby mleczne ani na dziury w uzębieniu, które dopiero będą wypełniane przez zęby stałe. Jest to zasada, od której nie może być żadnego odstępstwa, bo zęby mleczne po prostu nie są w stanie utrzymać takiego aparatu. Najczęściej aparaty ortodontyczne stałe są zakładane u kilkunastoletniej młodzieży, ale można je zakładać także u osób dorosłych.
Sam proces założenia aparatu nie jest trudny i trwa zazwyczaj około godziny. Aparat stały opiera się na pierścieniach na zębach trzonowych i na zamkach naklejanych na zęby. Między zamkami prowadzony jest drut, który przenosi siły oddziałujące na zamki.
Współczesne aparaty stałe produkowane są z bardzo różnych materiałów, coraz częściej z kompozytów ceramicznych. Odchodzi się raczej od klasycznej stali nierdzewnej, ponieważ uważana jest ona za nieestetyczną, chociaż cały czas jest ona dominująca ze względu na cenę. Założyć można nawet aparat, który będzie praktycznie niewidoczny, ale jest to oczywiście wyższy koszt.
Zdejmowanie aparatu stałego jest proste, chociaż musi wykonać to ortodonta. Obręcze zsuwa się z zębów trzonowych, a zamki odrywa się z zębów, po czym usuwa się resztki kleju, jeśli jakieś pozostały. I to wszystko.